...

سلام ، آمدم تا باشم

سلام ، آمدم تا باشم

طبقه بندی موضوعی

بیدارباشی به خود(2) - بسیج

شنبه, ۱۴ بهمن ۱۳۹۶، ۱۰:۳۴ ق.ظ

با اینکه گوش شنوا و تدبیر و حوصله ای برای اینگونه مقالات نیست ولی وظیفه است که بنویسیم . اسلحه نویسنده قلم اوست و هر که به اندازه توانش مسئول است .

هر حکومتی - چه دیکتاتوری چه مردمی چه مذهبی چه سکولارچه...- راز بقا و ماندگاری اش ارتباط بیشتر با مردم و ملت خود می باشد. ملتی که برنامه ها و اهداف دولتها را درک کنند و خود را  در برنامه های دولت در رسیدن به خواسته و اهداف اش که همانا آسایش و امنیت و زندگی بهتر خودشان هست را سهیم بدانند.

 انقلاب ما دارای تفکری ایدئولوژیک است که مفهوم توسعه آن دارای شرایط ویژه ای است که بایستی حتما حلقه اتصالی خود با مردم را خارج از قواعد و نمودارهای رسمی و دولتی ، در کف و بطن مردم داشته باشد .  درک مردم در یاری و همکاری با حکومت ، از تعاریف کاربردی بسیج است.

با تدبیر عالی بنیانگذار انقلاب در دستور راه اندازی پایگاههای بسیج مردمی،  بهترین و جدیدترین متد همراهی ملت و حکومت توسط انقلاب اسلامی و شخص بنیانگذار آن رونمایی شد که  از رویشهای اصلی انقلاب اسلامی در حفظ اهداف انقلاب و از یادگارهای امام خمینی رحمه الله علیه است که بایستی همانگونه بماند و حرکت نماید. 

بسیج در حال حاضر و در نقشه سیاسی منطقه نه به عنوان یک گروه مردمی که به عنوان دکترین انقلاب اسلامی در خصوص حلقه ارتباط مردم و حکومت به عنوان تفکر اجرایی پیروز منطقه پر حاشیه و ناامن خاورمیانه مطرح میباشد. 

حشدالشعبی عراق، نیروهای مردمی سوریه ، جریاناتی با فرآیندی شبیه بسیج خودمان می باشند که سوغات انقلابیون و فرزندان راستین امام و رهبری از انقلاب اسلامی برای آنان بوده است تا مردم آن جا را به عنوان پشیبان دولتها به صف کرده که به صورت چشمگیر و معجزه آسایی توانسته معادله جنگهای داخلی عراق و سوریه را که بیگانگان به راه انداخته اند  به سمت خواست و امنیت مردم، پیروز و جلودار کند. 

 دکترین تفکر بسیج از بالاترین و بهترین حرکتهای منطقه است که در مقابله با همه اتاقهای فکر استعماری و استثماری حرف اول را در معادلات سیاسی و نظامی منطقه می زند . منتظر پیروزی تفکر بسیج در یمن و سایر سرزمینهای با حکومتهای وابسته ایم که قطعا واقع خواهد شد. ان شاء الله . 

 با توجه به انواع و اقسام جنگهای سخت و نرم که علیه انقلاب اسلامی راه اندازی شده یکی از مهمترین دلایل ماندگاری آن، وجود تفکر و نگاه بسیج بعنوان بزرگترین و بهترین رویش انقلاب است که اکنون از ثمرات آن سایر ملتها نیز بهره مند گردیده اند . 

 راهبرد بسیج بعنوان دکترین نظام جهت حفظ امنیت و به میدان کشیدن آحاد مردم برای حفظ امنیت و استقلال کشورهای همسایه مطرح و بسیار هم نافع و اثرگذار بوده و خواهد بود . 

 در حال حاضر در حوزه داخلی موضوع کمی فرق کرده است . این همه تاثیر گذاری بسیج در کشورهای واردکننده تفکر بسیج برای ما که صادر کننده و تولید کننده چنین تفکر و دکترینی می باشیم جای تامل بسیارو  پرسش دارد که چرا در کشورهای دوست و همسایه تفکر نرم و مردمی ما اینهمه جوابگوی اتحاد و اجماع مردم در رسیدن به امنیت و آزادی و استقلال آنها شده ولی در کشور ما دیگر بهره وری قبل را ندارد؟ 

کمی به پاسخ این مساله بپردازیم.

جهت اجرایی نمودن دستور امام، بسیج به عنوان پایگاه مردمی، محل استقرار خود را در بطن مسجد قرار داد که هم نشاندهنده هویت اسلامی و دینی و ایدئولوژیک آن و هم محلی برای اجماع و اجتماع مردمی که قلبا خواستار مانایی حکومت و اهداف رفیع آن می باشند گردید. که حرکت بسیار درست و دقیقی بود. 

هشدار اینجانب به دوستداران انقلاب و امام و رهبری، در دور شدن درب و رودی بسیج و ساختمان آن از مساجد است. مستقل شدن بسیج از مسجد و فاصله گیری آنها از یکدیگر به نوعی انحراف از معیار است . جدایی بسیج و مسجد از یکدیگر به نفع هیچ کدام و در اشلی بزرگتر به نفع نظام و اسلام نمی باشد. نبایستی فراموش کنیم که بسیج محل جذب نیروهای مردمی است تا از سنگر انقلاب دفاع نمایند که به فرموده امام ، مسجد سنگر است . به مقدار جدایی مسجد و بسیج و فاصله گیری نفرات فعال آن از یکدیگر - که مهمترین محل کنار هم بودن در صفوف نماز جماعت مساجد می باشد - و نداشتن حوصله و تدبیر و دوراندیشی درک متقابل بسیجیان و متولیان مسجد و داشتن نگاه استقلالی به این دو نهاد اجتماعی انقلاب بدون در نظر گرفتن  دلایل و چرایی های ان ، از عوامل مهم تضعیف پایگاه مردمی انقلاب اسلامی می باشد. 

کم محتوایی دینی بسیجیان جوان و بالارفتن تعداد صفوف بازنشستگان نسبت به صفوف جوانان و فعالان در مسجد، یکی از نشانه های این انحراف می باشد. 

 به مقداری که تعریف بسیج را از سازمانی مردم نهاد به هر تعریف دولتی و نظامی سوق بدهیم به همان مقدار ناخواسته در تضعیف جایگاه مردمی نظام حرکت کرده ایم. 

این موضوع با سازماندهی و داشتن اتاق فکر و تفکر و ایدئولوژیک بسیج متفاوت است.

 نبایستی طوری عمل شود که مردم بیشتر از این که بسیج را از خودشان بدانند وابسته و سازمانی از سازمانها بپندارند. و این نقطه ای است که می تواند نقطه عطف حرکت بسیج از محتوای خود باشد. 

 حال سوال بعدی که پیش می آید این که : 

در تعریف جامعه امروز چگونه جایگاه بسیج را تعریف خواهیم کرد؟

 این که بسیج بتواند در جهاد فکری و اعتقادی همانند میدان جنگ موفق و پیروز باشد نیاز به رشته مباحث پایه ای و اساسی ایدئولوژیکی، اجتماعی و فرهنگی دارد . هر جایی که بسیجیان توانسته اند نسبت به بضاعت خود و شرایط اجتماعی منطقه و محله خود برنامه ای متناسب آنجا ارائه دهند  موفقیت اجتماعی  انقلاب در آن منطقه بالا بوده است  و هم بسیجیان در انجام رسالت خود موفق تر بوده اند .

 توفیق در بسیجی بودن و برنامه ریزی و اقدام میدانی متناسب جامعه محلی و شرایط اجتماعی ان منطقه و شهر ، بیشتر به شعور و تفکر و عمق ایدئولوژیکی بسیجیان بستگی دارد تا دستور پذیری از بالا. 

 پس بهتر است بیش و پیش از آن که بر روی ولایت پذیری بسیجیان تکیه کنیم که اصل خدشه ناپذیر بسیجی بودن است بایستی در پرورش و بال و پر دادن به تفکر اصلی بسیجی سرمایه گذاری نماییم تا در مدیریت میدانی و مردمی و فرهنگی و اعتقادی فعالان بسیجی و اثرگذاری شاخص بسیج در جامعه توفیق داشته باشیم....

+++

بسیج نیاز به نگرشی به روز دارد . این جامعه تشنه خدمات بسیجیان با تفکر  کارآمد و پویاست. اگر در جذب جوانان مشکل داریم و یا صفوف جوانان معترض را مقابل خود می بینیم بیش از هر چیز نشان از ضعف ما در فعال نگه داشتن نهادهای اصلی انقلاب می باشد . بیدار شویم لطفا

+++

ایام عزیز و غریب دهه فجر بر همه فجرآفرینان مبارک

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۶/۱۱/۱۴
علی اکبر قلیچ خانی

نظرات  (۲)

۱۴ آبان ۹۹ ، ۰۹:۴۷ محمدابراهیم

سلام اکبر جان

حرف از هیات که میزنی یاد ابی خدابیامرز میوفتم ، روحش شاد ، چه دنیائیه ....

خیلی ارادت دارم 

التماس دعا رفیق و برادر صیغه ای

https://1da.ir/lyKu

۱۴ بهمن ۹۶ ، ۱۷:۴۳ امیرحسین حاجی زاده
عرض سلام و ادب
ممنون
متن خوبی بود
ولی فقط به اشکال اشاره کرده و مسئله رو باز نکرده
از اون طرف تنها راهکارش هم این بود که خوب باشیم با هم

به نظرم بیش از اینها نیاز به ورود به آسیب شناسی و ارائه راهکار داریم

در وبلاگم هم عرض کرده ام، مسئله بسیج بحران تصمیم گیریه. ساختار تصمیم گیری بسیج (سلسله مراتبی) با مأموریت های آن (اجتماعی) همخوان نیست. در فضای تصمیم گیری سلسله مراتبی نیروی صاحب ایده و دارای فکر مستقل دفع میشه و نیروی تابع جذب.
یاعلی
پاسخ:
با سلام و تشکر بابت مطالعه و اظهار نظرتون.
متن نگاه آسیب شناسانه از منظر جامعه شناسی به نهادهای مردمی و اصیل انقلاب داره که به تعریف و کارکردهای خودشون بازگردند. تا تعاریف رو درست نکنید حیطه وظایف و مسئولیتها درست نخواهد شد. رعایت اخلاق جمعی و رفتارهای اصولی در مقاله بیشتر از نگاه اخلاقی ، خواستار اصلاح روابط بین نهادهاست. 
توصیه م به دوستان اینه که چون سلسله بحث است یکسری تعاریف و ورودیه ها در مقاله قبل مطرح شده برای همین بهتره نگاه گذرایی به مقاله قبلی هم نداشته باشید . با تشکر

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی